Tarinoita Pyssykylästä
Österberg Pia & Paksu Anja: Tarinoita Pyssykylästä
Jukolan Rakentajat – Jukolas Byggare r.y. Vaasa 2025 188 s.
Elämää aseveljien perinteitä kunnioittaen
Asevelikylä, lempinimeltään Pyssykylä sijaitsee Pohjanmaalla Vaasassa. Kylä syntyi helpottamaan asuntopulaa rintamalta palaavien miesten ja sotaleskien perheille. Rakentaminen alkoi 1946 ja viimeiset rintamamiestalot valmistuivat kymmenen vuotta myöhemmin.
Elämää kylässä on aina leimannut vahva talkoohenki ja monenlaisten tapahtumien järjestäminen.
Kylän tapahtumista ajalta 1946-1996 on aiemmin julkaistu Jussi Kankaan kirjoittama historiikki ”Aseveljien perintö”.
Uusi kirja sai alkunsa ohimennen heitetystä ideasta kerätä kyläläisiltä valokuvia kuvakirjaa varten. Asia jäi hautumaan, kunnes yli kymmenen vuotta sitten kuvamateriaalin keruu alkoi. Kuvien myötä alkoi tulla myös kertomuksia ja ehdotuksia kertomusten aiheiksi. Materiaalin keruu jatkui hiljalleen vuosikausia, välillä pysähtyen kokonaan.
Materiaali jäi työstämättä, kunnes vuonna 2024 Jukolan Rakentajien hallituksen kokouksessa päätettiin, että Pia Österberg ja Anja Paksu alkavat käydä materiaalia läpi. Tavoitteena oli julkaista kirja viimeistään kylän täyttäessä 80 vuotta, vuonna 2026. Aikataulu oli tiukka, mutta joulukuussa 2025 vihdoin ilmestyi 188 sivuinen Tarinoita Pyssykylästä kirja.
Kirjassa halutaan nimensä mukaisesti kertoa kuvin ja tarinoin, miten sen asukkaat ovat kylässä asumisen kokeneet. Mitä kaikkea kylässä on tehty, sekä minkälaista elämä on ollut ennen tai jälkeen kylään saapumisen.
Kirja sisältää Asevelikylän entisten ja nykyisten asukkaiden muisteloita kylän elämästä ja sen asukkaista. Kirja kertoo pääasiassa ajasta, kun kylä on rakennettu valmiiksi, taloudellinen tilanne alkaa kohentua ja elämä asettua uomiinsa. On aikaa ja rahaa tehdä muutakin kuin vain töitä.
Kirja on jaetu viiteen aihealueeseen
”Edvininpolku ja Jukolanpuisto” kertoo kuntopolun synnystä ja esittelee siellä sijaitsevia Edvin Hevonkosken taideteoksia ja korsukylän rakennuksia. Osiossa kerrotaan myös alueilla olleista merkittävistä tapahtumista ja vierailuista.
”Harrastuksia” kokonaisuus kertoo kylässä olleista tai olevista erilaisista harrasteryhmistä. Monia eri urheilulajeja on harrastettu mutta myös kädentaitoja ja musiikkia.
”Henkilökuvauksia” osiossa on kerrottu kylässä asuneista mielenkiintoisista henkilöistä. Osa jutuista on heidän itsensä tai läheistensä kirjoittamia, osa on tehty haastattelujen pohjalta.
”Kertomuksia kylästä” sisältää hyvinkin erilaisia kertomuksia kylän tapahtumista. Alussa kerrotaan kylässä vuosien kuluessa tapahtuneista muutoksista. Loppuosa on täynnä mielenkiintoisia kyläläisten oma tarinoita. On surullisia, koskettavia ja hauskoja muisteloita.
Loppuosassa ”Kuvat kertovat”, annetaan kuville pääosa. Kuvin ja tekstein kerrotaan monista erilaisista kylässä järjestetyistä tapahtumista. Löytyy myös vanhojen valokuvien vertailu nykynäkymään sekä lopussa olevat vanhat nostalgiset kuvat.
Kirja on lämminhenkinen ja monenlaisia muistoja herättävä teos, jota runsas kuvitus piristää ja tekee siitä mielenkiintoisen ja helposti luettavan.
Pia Österberg
