Pattijoen sankarivainajat
Paavo Haapakangas: Pattijoen sankarivainajat 1939–1945: kaikkesi annoit. BoD – Books on Demand, Helsinki 2025. 208 s.
Viime sodissa maamme säilytti itsenäisyytensä ja vapautensa. Siitä maksettiin kuitenkin kallis hinta, kun jokainen maakunta ja pieninkin pitäjä uhrasi nuoria miehiään.
Kirja sisältää 63 erilaista sankaritarinaa. Kirjan sankarivainajat ovat pattijokisia nuoria miehiä.
Sankarivainajat olivat pääosin maatalojen poikia tai nuoria viljelijöitä, jotka lähtivät puolustamaan isänmaataan vähäisellä sotilaskokemuksella. Pattijoen sankarivainajista merkittävällä osalla oli kokemusta suojeluskuntatoiminnasta. Heistä kouliintui nopeasti todellisia korpisotureita. He olivat hyväkuntoisia ja nykynuoriin verrattuna pienikokoisia miehiä. Kutsunnassa heidän keskipituutensa oli 168 cm ja paino 62 kg. Kaatuneiden keski-ikä oli hieman yli 27 vuotta. Sankari-vainajista 22 on naimisissa ja ainakin 3 kihloissa. Sotaorpoja jäi 37, joista ainakin 4 heistä oli sotalapsena Ruotsissa.
Jokainen sankaritarina alkaa sankarin lapsuudesta, kodista ja perheestä. Hänen kutsunnassansa käynti, armeija-aika sekä mahdolliset kertausharjoitukset on selvitetty kantakorttien tietojen mukaan. Myös osallistuminen sotiin perustuu pääasiassa kantakortteihin.
Lähes kaikkien sankarivainajien osalta löytyi vielä jälkeläisiä, sukulaisia ja naapureita. Niinpä sotilaiden kaatumiseen tai katoamiseen, suruviestin tuomiseen ja hautajaisiin saatiin virallisten tietojen lisäksi kertomuksiin tuolta ajalta.
Kirjan sisältö perustuu asiakirjoihin, kirjoihin, sanomalehtiin, kaatuneiden sukulaisilta saatuihin tietoihin, sukuselvityksiin ja valokuviin sekä haastatteluihin ja suvuissa sukupolvelta toiselle kerrottuihin tarinoihin. Tarinat ja muistikuvat kahdeksankymmenen vuoden takaa ovat eläneet kansan suussa, ja joku on voinut kuulla tai muistaa ne eri tavalla.
Tarinat ovat raskasta ja surullista luettavaa. Pääosin kirja kiinnostaa kotipaikkakuntalaisia ja niistä haetaan sukulaisten, naapureiden ja tuttujen tarinoita. Kuitenkin sanlaiset tarinat on toteutuneet kaikissa Suomen pitäjissä.