Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Luento: Väinö Vähäkallio – Kytäjän kartanonherra suunnittelijana Hyvinkäällä

6.9. klo 14:00 - 15:00
Hyvinkäänkadun alkupäässä arkkitehti Väinö Vähäkallion suunnittelemia rakennuksia.. Valokuvaaja Foto-Juhani

Arkkitehti Väinö Vähäkalliolla (1886–1959) oli merkittävä rooli Hyvinkään keskustan ilmeeseen. TkT Aino Niskasen luento tarjoaa katsauksen Vähäkallio uraan nostaen esiin uran keskeisiä rakennuksia. Vähäkallion tuotannolla oli kaksinainen luonne: työ osuuskauppaliikkeessä (esimerkkinä Ahjon liiketalo) ja rooli liike-elämässä (pankit Hyvinkäällä Säästöpankki ja KOP). Luennolla tulevat lyhyesti esille myös muut Vähäkallion nimissä olevat Hyvinkään rakennukset kuten maalaiskunnan virastotalo. Lisäksi käsitellään Kytäjän kartanon omistajuutta ja Vähäkallion tekemiään uudistuksia siellä.

Luennoitsija Aino Niskanen on arkkitehtuurin historian professori emerita Aalto-yliopiston Taiteiden ja suunnittelun korkeakoulussa. Niskanen väitteli tekniikan tohtoriksi arkkitehtuurista vuonna 2005 tutkimusaiheenaan Väinö Vähäkallion elämäntyö.

Luennolle pääsee mukaan museokeskuksen pääsylipulla tai Museokortilla. Kesto n. 45 minuuttia. Ei ennakkoilmoittautumista. Mukaan mahtuu noin 25 henkeä.

Järjestäjä

    Museokeskus Taika

Muut

Tapahtuma sosiaalisessa mediassa
https://fb.me/e/8okurM3q9
Kieli
suomi

Tapahtumapaikka

Museokeskus Taika
Hämeenkatu 3 D, 05800 Hyvinkää