Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

Leikkitietoseminaari maanantaina 16.11. klo 10-17

16.11. klo 10:00 - 17:00
Ilmainen
Valokuvaaja Tuntematon

Museo Leikki järjestää kolmannen leikkitietoseminaarin lapsen oikeuksien viikolla maanantaina 16.11. klo 10–17.

Seminaarissa kuullaan museon viimeaikaisesta työstä leikkitiedon parissa, erityisenä painotuksena lasten itsetuottaman tiedon ja kulttuurin tallentaminen. Lisäksi tarjolla on asiantuntijaesityksiä esimerksi aikuisista leluleikkijöinä ja case-puheenvuoroja kentältä sekä suuri kyselytunti. Seminaari on toteutettu Museoviraston innovatiivisten hankkeiden avustusten tuella.

Haemme seminaariin lyhyitä leikkitietoon liittyviä case-puheenvuoroja. Jos työsi tai asiantuntijuutesi liittyy johonkin leikkitiedon osa-alueeseen, voit ilmoittaa kiinnostuksestasi puheenvuoron pitämiseen. Puheenvuorojen ilmoittautuminen päättyy 31.10.2026.

Seminaarin osallistujille tarjotaan kevyt lounas ja kahvi, ja he voivat tutustua seminaarin jälkeen Museo Leikin näyttelyihin. Seminaariin mahtuu rajallinen määrä osallistujia ja siihen tulee ilmoittautua ennakkoon! Ilmoittaudu 8.11.2026 mennessä (myös case-esityksiin): https://forms.gle/fbfzG4TEgwUXkfmv7

Leikkitietoseminaarin pääpuhujat

Liisa Karlsson (KT) on Helsingin yliopiston apulaisprofessori ja vastuullinen tutkija sekä lapsinäkökulmaisen tutkimuksen ja toiminnan pitkäaikainen kehittäjä. Hänen tutkimuksensa käsittelee lasten osallisuutta, toimijuutta ja vuorovaikutusta sekä lasten kokemusten ja näkökulmien tavoittamista tutkimuksessa ja käytännön työssä. Hänen erityisosaamistaan ovat mm. kerronnalliset ja lapsi- ja yhteisönäkökulmaiset menetelmät, kuten sadutus sekä lasten tuottaman tiedon kokoaminen, tulkinta, tutkimuskäyttö sekä käytännön työn kehittäminen.

Katriina Heljakka (TaT, FT) on kansainvälisesti julkaissut lelu- ja leikkitutkija, joka työskentelee erikoistutkijana Suomen Akatemian rahoittamassa Playful Entrepreneurial Minds -konsortiohankkeessa (2026–2030). Hänen tutkimuksensa käsittelee erityisesti leikkiä ja leluja, digitaalista kulttuuria, materiaalisuutta ja leikkiympäristöjä sekä fani- ja populaarikulttuureja ja aikuisten leikkiä. Hänen tutkimuksessaan keskeisiä teemoja ovat myös materiaalisen ja digitaalisen leikin risteykset sekä leikin jatkuminen ja muuttuvat merkitykset aikuisuudessa.

Essi Jouhki (FT) on Jyväskylän yliopiston akatemiatutkija sekä lapsuuden ja nuoruuden historiaan ja muistitietotutkimukseen erikoistunut historiantutkija. Hän johtaa Suomen Akatemian rahoittamaa Kuviteltu lapsuus (REIMAG) -hanketta (2025–2029), jossa tutkitaan mielikuvitusta menneisyyden lasten kokemusmaailmassa. Hänen tutkimuksessaan korostuvat erityisesti lasten mielikuvitusmaailmat sekä median, muistamisen ja leikin historialliset yhteydet.

Tarkka seminaariohjelma päivittyy tapahtuman verkkosivuilla.

Tiedot

Järjestäjä

    Museo Leikki

Muut

Ennakkoilmoittautuminen?
Kyllä
Linkki
https://forms.gle/zMvaLKkRD8eQJqBC9
Kieli
suomi

Tapahtumapaikka

Museo Leikki
Ahertajantie 3, 02100 Espoo