Ladataan Tapahtumat

« Kaikki Tapahtumat

  • Tämä tapahtuma on mennyt.

Kulttuuriympäristöpäivien kahvipaussi: kohderyhmäksi lapset ja nuoret

27.5. klo 15:00 - 16:00

Tervetuloa Euroopan kulttuuriympäristöpäivien Teams-kahvipaussille. Järjestämme leppoisia, matalan kynnyksen kahvipausseja 3-4 kertaa vuodessa.

2026 toukokuun kahvipaussin teemana on lasten ja nuorten huomioiminen Kulttuuriympäristöpäivillä. Esittelemme muun muassa Kulttuuriympäristön tekijät -kilpailua ja 70 seikkailua ennen seiskaa -tehtäväpakettia sekä kerromme hyviä esimerkkejä lapsille ja nuorille suunnatuista tapahtumista ja ohjelmanumeroista. Voit mielellään kertoa paussilla omista ideoistasi ja hyvistä käytännöistäsi.

Vinkkejä ja työkaluja esittelevät erityisasiantuntija Julia Uusoksa Kulttuuriperintökasvatuksen seurasta, järjestöpäällikkö Marika Punamäki Kotiseutuliitosta ja suunnittelija Hanna Hämäläinen ympäristöministeriöstä.

Ilmoittaudu mukaan:

Lisätietoja kahvipausseista ja toiveet kahvipaussin aiheeksi: hanna.p.hamalainen(at)gov.fi.

Tiedot

Järjestäjä

    Ympäristöministeriö

Muut

Virtuaalinen tapahtuma?
Kyllä
Ennakkoilmoittautuminen?
Kyllä
Linkki
https://www.lyyti.in/lapset_nuoret_2026

Tapahtumapaikka

Teams