Kirsti Kovanen jatkaa hallituksen varapuheenjohtajana Kotiseutuliitossa

Uutinen
Kirsti Kovanen. Kuva: Kuva: Martti I. Jaatinen.

”Taustallamme on iso jäsenistö, joka muodostaa hyvän henkisen resurssin pohtimaan kulttuuriperinnön merkitystä ja asemaa yhteiskunnassa”

Mikkeliläinen Kirsti Kovanen jatkaa Suomen Kotiseutuliiton hallituksen varapuheenjohtajana nyt neljännellä kaudella. Varapuheenjohtaja valittiin liiton hallituksen järjestäytymiskokouksessa keskiviikkona.

Kovanen toteaa, että kulttuuriperintökentällä on juuri nyt kasvavia haasteita muun muassa kulttuurisen polarisaation ja ilmastonmuutoksen myötä. Kotiseutuliitolla on kentälle ja koko suomalaiselle yhteiskunnalle paljon annettavaa näissä kysymyksissä koko maan kattavan organisaationsa myötä.

”Taustallamme on iso jäsenistö, joka muodostaa hyvän henkisen resurssin pohtimaan kulttuuriperinnön merkitystä ja asemaa yhteiskunnassa”.

Arkkitehti ja taiteen maisteri

Kovanen teki pitkän työuran Etelä-Savon ely-keskuksessa ja Etelä-Savon maakuntaliitossa. Hän on valmistunut arkkitehdiksi Teknillisestä korkeakoulusta ja taiteen maisteriksi Yorkin yliopistosta.
Hän on toiminut merkittävissä kulttuuriperintöalan tehtävissä, mm. kansainvälisen Icomoksen pääsihteerinä. Icomos on rakennussuojelun ja kulttuuriympäristöjen vaalimisen maailmanlaajuinen asiantuntijajärjestö.

Kotiseutuliiton hallituksen jäsenenä Kovanen aloitti vuoden 2019 alussa. Hallituksen varapuheenjohtajana hän on toiminut vuodesta 2023 lähtien.